Poziomy smogu w Polsce

Smog to malutkie cząsteczki pyłów i zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu i są bardzo szkodliwe dla człowieka. Najbardziej niebezpieczne są drobniutkie pyły zawieszone PM2,5 które przenikają do krwi i płuc i PM10 – nieco większe, ale również szkodliwe.

W Polsce zostały ustalone dopuszczalne normy i tak: dla PM2,5 norma wynosi 25μg/m3 dla stężenia całorocznego i dla PM10 odpowiednio 40 μg/m3. Ważny jest też ustalony poziom informowania, który dla PM10 wynosi 200μg/m3 a poziom alarmowania wynosi 300 μg/m3.

Warto zauważyć, że poziom informowania i alarmowania w Polsce jest dużo niższy niż np. we Francji, na Słowacji czy w Czechach. Dla własnego bezpieczeństwa warto samodzielnie monitorować stężenie groźnych pyłów. Posłużyć mogą do tego liczne aplikacje mobilne, czy informacje z lokalnych stacji pomiarowych. W sieci można korzystać z ogólnodostępnych map wizualnych, które są generowane w czasie rzeczywistym.

Bieżące dane udostępnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Stężenie szkodliwych smogowych pyłów przedstawiane jest na poziomach jakości powietrza: bardzo dobra, dobra, umiarkowana, dostateczna, zła i bardzo zła. Poziomy smogu wyznacza indeks jakości powietrza, na który składają się zanieczyszczenia związane z dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla i pyłów zawieszonych PM2,5, PM10.

Najbezpieczniejszym zachowaniem, chroniącym przed działaniem smogu, szczególnie w przypadku osób chorych, starszych i posiadających małe dzieci, będzie samodzielne monitorowanie poziomu smogu i dostosowanie swojego zachowania do aktualnej jakości powietrza w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *