Skąd bierze się smog?

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które jest szczególnie niebezpieczne w okresie zimowy. To zanieczyszczenie powietrza, powstałe na skutek działań człowieka i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do wspomnianych warunków zaliczają się: wysokie ciśnienie, mgła czy brak wiatru. Człowiek, w znacznym stopniu, przez swoje zachowanie przyczynia się do zwiększenia szkodliwych substancji.

Wydawać by się mogło, że to fabryki i duże ośrodki przemysłowe są największym źródłem smogu. Nic bardziej mylnego. Przemysł emituje szkodliwe substancje, ale w obrębie ustalonych norm. Najbardziej niebezpiecznym źródłem smogu są piece węglowe, używane w wielu polskich domach. Wszystkie spaliny emitowane wprost do atmosfery są bardzo zanieczyszczone i niczym nie przefiltrowane. Zachowanie to, bierze się z niskiej świadomości ludzi o tym, że to czym palą w swoich przydomowych piecach będzie później wdychane przez płuca. Używanie niskiej jakości węgla czy palenie śmieci jest nagminne i to właśnie jest głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza.

Nie bez winy są także spaliny wydalane przez stare auta i rosnący ruch samochodowy w dużych ośrodkach miejskich. Chociaż, w mniejszych miejscowościach problem smogu również występuje. Na szczęście nie na taką skalę, jak w większych aglomeracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *