Wpływ smogu na zdrowie

To, że smog jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i szkodliwym wiedzą nawet dzieci. Ale tak naprawdę, jaki on ma wpływa na zdrowie? Szkodliwy pył, jakim jest smog, to małe ziarenka, które bez problemu dostają się do płuc i tam sieją spustoszenie.

Utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą wywołać zapalenie górnych dróg oddechowych, astmę lub alergię.  Na obszarach, w których smog jest największy, obserwuje się znaczny wzrost problemów z układem oddechowym i krążeniowym. Jeśli ktoś jest narażony na długotrwałą ekspozycję na szkodliwe substancje, zwiększa ryzyko zachorowania na wszelkie choroby płuc tj. raka płuc, gardła, krtani.

Często diagnozowane są również choroby sercowo naczyniowe czy problemy z pamięcią. Ponadto, wdychanie smogu powoduje uciążliwe dolegliwości związane z podrażnieniem dróg oddechowych. Do najczęstszych zalicza się kaszel, duszności, swędzenie w nosie, problemy z oczami, zaczerwienienie i uczucie świądu w oczach.

Na negatywny wpływ smogu bardziej narażone są dzieci. Wpływa na to kilka czynników: niski wzrost (zanieczyszczenia kumulują się bliżej ziemi), czy słabszy układ immunologiczny. Z tego też powodu, osoby starsze są bardziej narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *